U Mostaru predstavljena edicija „Historija Bosne i Hercegovine“

Povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, Arhiv Hercegovačko-neretvanskog kantona i Fakultet Humanističkih nauka Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru u sali Amfiteatra Fakulteta organizirali su danas predstavljanje edicije „Historija Bosne i Hercegovine“.

Ediciju su promovirali: dr. Dženita Sarač-Rujanac i dr. Hana Younis s Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu,  te prof. dr. Adis Zilić i prof. dr. Faruk Taslidža s Odsjeka za historiju Fakulteta humanističkih nauka Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru. Moderator događaja bila je MA. Irma Šabanović iz Arhiva HNK.

Tokom predstavljanja istaknuto je da se edicija sastoji od šest tomova (oko 2.250 stranica) naslovljenih: „Prostor Bosne i Hercegovine u prahistoriji i antici, “Srednjovjekovna Bosna“, „Bosna u osmansko doba“, „Bosna i Hercegovina u austrougarsko doba“, „Bosna i Hercegovina u 20. stoljeću (1918-1945) i „Bosna i Hercegovina u 20. stoljeću (1945-1995)“. 

Kako autori ističu, riječ je o generacijskom projektu na kojem su aktivno radili posljednje dvije i pol godine, a posebna vrijednost djela je to što su ga pisali domaći autori, odnosno 47 doktora nauka i devet urednika, a stručno mišljenje na rukopis dalo je 11 recenzenata. 

Direktor Arhiva HNK/Ž Amir Kadribegović je naveo kako je ovo prvi od ukupno devet događaja kojima će Arhiv tokom 2024. godine obilježiti svoj veliki jubilej.

„2024. godina je za Arhiv značajna godina u kojoj obilježavamo i slavimo naših 70 godina rada i postojanja.  Za ovaj veliki jubilej pripremamo kvalitetan i sadržajan program kojim ćemo obilježiti naših velikih 70 godina postajanja. Sa ponosom mogu reći da smo pripremili čak 9 programa što je najveći broj događaja koje će Arhiv organizirati i producirati u jednoj godini od svog osnivanja. Vrijedno je napomenuti da od navedenih programa pripremamo dvije arhivske izložbe, dvije promocije značajnih naučnih dijela, Naučni skup, Okrugli sto, zatim pripremamo Monografiju Arhiva, reizdanje jedne značajne knjige koju je Arhiv izdao još davne 1998. godine, i na kraju godine manifestaciju  kojom se obilježava Dan Arhiva i arhivske službe, naveo je Kadribegović.

Partneri u organizaciji događaja promocije edicije „Historija Bosne i Hercegovine“ su Univerzitet u Sarajevu Institut za historiju i Pravni fakultet Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru.

Scroll to Top